"Spod igły"

Witamy serdecznie na stronie projektu, którego inspiracją jest idea Pracowni „Spod igły” w Zespole Szkół w Jaworze. 65 lat istnienia szkoły to wypracowane wartości, które chcielibyśmy zaprezentować, zainspirować. W szkole atmosfera przypomina rodzinną manufakturę, dbałość o proces nauki to wypracowana precyzja, pewność, że umiejętności i kompetencje jakie zdobywają słuchacze są „jak spod igły”. 

Koło Wrocławskiego Stowarzyszenia Narodowego Czynu Pomocy Szkole działając przy Zespole Szkół w Jaworze przygląda się pracy tej placówki, często uczestniczy w jej przedsięwzięciach. W regionie szkoła postrzegana jest jako „Medyk”, zgodnie z historią od zawsze jej celem było zdrowie i życie drugiego człowieka. To właśnie człowiek jest w centrum wszystkich działań, procesów, które zachodzą w szkole. Szkoła obecna jest w środowisku lokalnym odpowiadając lub wychodząc z własnymi inicjatywami bierze udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach, organizuje własne akcje. Od kilku lat obok kierunków medycznych zaproponowano artystyczne, ponieważ w sztuce kryje się równie cenne, również terapeutyczne źródło. 

Sztuka, rzemiosło, działania twórcze nie omijają sal wykładowych i pracowni. Mając na uwadze historię szkoły, piękno regionu, tradycje miasta Jawor, chcieliśmy zaproponować tak uczniom, mieszkańcom, również nauczycielom, opiekunom osób niepełnosprawnych, zainteresowanym – warsztaty, które poprzez wymianę doświadczeń wskażą na różnorodność i wspólnotę jaka zachodzi podczas twórczej pracy, w kontakcie z materiałem naturalnym i od zawsze bliskim człowiekowi. Nade wszystko poprzez obecność drugiej osoby zainspirują do pielęgnowania wartości, które promują szkolne pracownie „Spod igły”. 

Człowiek, twórcze działania, rzemiosło, dokładność i precyzja „jak spod igły”, wspólnota, spotkanie, historia, nowe historie, wszystko to i więcej to przestrzeń dla wyróżnionych w projekcie wartości. Uważności na siebie, obecności sztuki w życiu człowieka od zawsze, nauki od mistrzów, stawianie na rzetelność a nie bylejakość, wreszcie możliwość łączenia wszystkich tych elementów we wspólnej pracy, poprzez wytwór, będący jak nowe opowiadanie, historia spotkania ludzi. 

Działania projektu zostały dofinansowane przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Comments

Popular posts from this blog

Pakujemy

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac

Praktykując